ForumCalendarPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 hapė radio online

Shko poshtė 
AutoriMesazh
loqki
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 155
Registration date : 15/07/2008

MesazhTitulli: hapė radio online   Tue Jul 15, 2008 3:32 pm

1. Duhet tė keni tė instaluar Windows XP professional
2. Duhet tė keni lidhje interneti 24 orė (broadband pėr mbi 100 degjues)
3. IIS Services tė instaluar - nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja njė sqarim:
Shkoni ne Start -> kliko Control Panel -> pastaj Add/Remove Programs -> ne fund Add/Remove Windows Components.
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details" dhe zgjedhni "world wide web service" dhe kliko OK dhe prit tė instalohet (duhet tė keni cd-ne e Windows XP Professional tė vendosur ne cd-room)
4. Duhet tė keni IP statike
5. Duhet tė keni tė instaluar Winamp-in

Shkojme tė shkarkojme "Shoutcast Server" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/sc1- ... indows.exe
pasi tė mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Pastaj shkojme e shkarkojme "Shoutcast DJ DSP" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/shou ... indows.exe
pasi tė mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Shkojme tė konfigurojme Shoutcast Serverin: kliko My Computer -> pastaj C: -> me vone Program Files -> kėrko Shoutcast > dhe ne fund sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me wordpad

Hapet njė tekst:
e gjejme ku shkruan maxuser=32
numrin 32 e ndryshojme e bejme 100

Pastaj e gjejme ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshojme dhe bėni si tė doni por nuk duhet ta haroni se do na duhet me vone.

Pastaj e gjejme ku shkruan portbase=8000
8000 duhet ndryshuar ne 8015

E bejme "Save" dhe i mbyllim tė gjitha dritaret.

Tani shkojme ne: Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e leme tė hapur.

Shkojme tek winamp-i klikojme me anen e djathte diku lart
shkojme tek options -> preferences dhe hapet njė dritare pastaj shkojme tek: Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

Hapet njė dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

Shkojme tek "output":
poshte shkruan "address" dhe shkruani IP statike tuajen
tek "port" shkruani 8015
tek "password" shkruani passwordin e njejte qe e ndryshuam pak me pare
tek "encoder" zgjidhni 1
tek "reconnection timeout" shkruani 0
pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm sipas deshires.

Shkojme tek butoni tjeter "encoder":
tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono

Shkojme tek butoni tjeter input:
kėtu zgjedhim nese duam tė leshojme muzike nga soundcard-i apo winampi

Shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
mos harroni IP tuaj dhe passowrdin.

Dhe urrrrraaaaa e hapet njė radio online

pėr ta vertetuar se a punon hapim Internet Explorerin dhe shkruani IP statike tuaj dhe porten (p.sh.: 65.168.255.21:8014).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
cRackeR-Bu.RiM
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 306
Registration date : 15/07/2008

MesazhTitulli: Re: hapė radio online   Sun Jul 20, 2008 1:03 am

loqki a e hapum njoo Razz:P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://al-crew.co.nr
Musafir
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: hapė radio online   Thu Jul 24, 2008 4:17 am

qiky palidhje senn po mu doka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: hapė radio online   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
hapė radio online
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Hacking :: Tutoriales / Mesime-
Kėrce tek: